A | A | A
Norway’s official websites abroad

Родичі громадян ЄС/ ЄЕЗ

Last updated: 26.05.2011 // Громадянин ЄС/ЄЕЗ може знаходитися і працювати в Норвегії без дозволу протягом трьох місяців з дня прибуття в країну. Якщо особа проживає в Норвегії довше, ніж три місяці, вона повинна зареєструвати своє право на проживання в найближчому поліцейському відділку. Проживання в іншій скандинавській країні не вираховується з періоду перебування у Норвегії. Те ж саме стосується родичів ЄС/ ЄЕЗ, які є також громадянами ЄС/ЄЕЗ. Родичі, які не є громадянами ЄС/ЄЕЗ, повинні мати дійсний паспорт і документально підтвердити, що вони є родичами громадянина(-ки) ЄС/ЄЕЗ або що вони перебувають на його/її утриманні.

До найближчих родичів громадян ЄС/ЄЕЗ відносяться:
•         Чоловік/ дружина або співмешканець(-ка). Вимоги щодо фінансової підтримки і помешкання
          відсутні.
•         Співмешканець(-ка). Обидві сторони повинні бути віком не молодші за 18 років,  мати стаж спільного проживання щонайменше 2 роки і мати намір продовжувати жити разом у Норвегії.
        Жодна зі сторін не може перебувати у шлюбі з іншою особою.  Вимоги щодо фінансової
          підтримки і помешкання відсутні.
•         Співмешканець(-ка), який (яка) має або очікує спільну дитину з особою, яка проживає в 
          Норвегії, навіть якщо сторони прожили разом менше ніж 2 роки.
•         Діти, онуки, правнуки віком до 21 року. Вимоги щодо фінансової підтримки і помешкання відсутні.
•         Діти, онуки, правнуки віком старше 21 року, які перебувають на утриманні громадян ЄС/ЄЕЗ.
•         Батьки, (пра-)дідусі, (пра-)бабусі, які перебувають на утриманні громадян ЄС/ЄЕЗ. Особа, що
          проживає у Норвегії, не може бути студентом.
•         Особи, які планують одружитися в Норвегії з громадянином ЄС/ЄЕЗ, який має право на проживання.  Право на проживання нареченого (-ї) дійсне лише протягом 6 місяців і очікується, що у цей період сторони візьмуть шлюб.   

На кого розповсюджується візова вимога.
Візова вимога розповсюджується на громадян України, Білорусі і Молдови. Тому для в’їзду в Норвегію вищезгаданим громадянам необхідно мати дійсну візу. Щоб отримати візу, потрібно зареєструвати свою заяву в режимі онлайн на Порталі для подачі заяв. Під час реєстрації заявник може вибрати дату і час для подачі відповідних документів у Посольство Норвегії в Києві. Або ж можна подзвонити у візовий відділ у будній день з 14.00 до 15.00 за телефонами  +380 44 281 22 00 (для дзвінків з України) або +47 23 95 57 00 (для дзвінків з Норвегії). Після реєстрації на Порталі для заяв Ви також можете прийти до візового відділу у будній день з 10.00 до 12.00, і Вашу заяву буде прийнято за першої нагоди.

Звертаємо увагу на те, що чоловіки/дружини, діти та батьки, які знаходяться на утриманні громадян ЄС/ЄЕЗ, звільняються від сплати візового збору. Гроші, які Ви сплатили через Портал для заяв, будуть повернуті Вам після пред’явлення документів, що засвідчують Ваші родинні стосунки з громадянином (-кою) ЄС/ЄЕЗ. Прийомні діти громадян ЄС/ЄЕЗ не звільняються від сплати візового збору.
За бажанням, Ви можете одночасно з поданням заяви на в’їзну візу до Норвегії подати заяву на отримання картки-дозволу на проживання. В іншому випадку Ви можете подати цю заяву протягом 3 місяців з моменту в’їзду в Норвегію.
Імміграція з метою возз’єднання родини з громадянином (-кою) ЄС / ЄЕЗ для громадян країн, що не є членами ЄС/ ЄЕЗ

Найближчі родичі громадян країн  ЄС/ЄЕЗ, які є громадянами країни, що не входить до ЄС/ ЄЕЗ, можуть проживати в Норвегії, якщо їхнє проживання базується на правах громадянина (-ки) країни ЄС/ ЄЕЗ, які проживають в Норвегії. В цьому випадку Вам не потрібно подавати заяву на дозвіл на роботу.

Картка-дозвіл на проживання

Якщо ви плануєте перебувати у Норвегії  довше, ніж три місяці, Вам необхідно подати заяву на отримання картки-дозволу на проживання.
Зазвичай на родичів громадян ЄС/ ЄЕЗ розповсюджується реєстраційна вимога для громадян ЄС/ ЄЕЗ (свідоцтво про реєстрацію). Однак, деякі громадяни повинні все одно подати заяву на отримання картки-дозволу на проживання в якості родича громадянина ЄС/ ЄЕЗ або подати заяву на возз'єднання родини відповідно до загальних правил (дозвіл на проживання).

Ви можете подати заяву на дозвіл на проживання в якості родича відповідно до правил ЄС/ ЄЕЗ, якщо особа, на возз'єднання з якою Ви подаєте заяву, має право на проживання у відповідності з правилами ЄС/ ЄЕЗ. Якщо ця особа має дозвіл на постійне проживання, Ви можете подати заяву відповідно до загальних правил. Якщо особа, на возз'єднання з якою Ви подаєте заяву, має дозвіл відповідно до загальних правил, Ви повинні подати заяву відповідно до цих правил.

Де можна подати заяву
 
Заяву на картку-дозвіл на проживання слід зареєструвати в режимі онлайн як заяву на імміграцію для возз’єднання родини на Порталі для подачі заяв. Ви можете зареєструвати свою заяву у будь-який час доби, записатися на прийом для подачі документів у відповідний поліцейський відділок у Норвегії  або посольство чи консульство Норвегії без необхідності стояти в черзі, і Ви можете сплатити консульський збір через Інтернет. Заява офіційно реєструється у день подачі паспорту та інших необхідних документів, після чого починається її розгляд. Зареєструвати заяву на Порталі від імені заявника може інша особа, наприклад, запрошуюча сторона у Норвегії. Однак, заявник повинен особисто подати документи.

Документи, які потрібно подати разом із заявою

• титульний лист у PDF-додатку, який заявник отримує по електронній пошті після реєстрації своєї заяви на Порталі для заяв;
• фотокартку паспортного зразка, зроблену протягом останніх трьох місяців;
• паспорт і копії використаних сторінок. Зауважте, що в паспорті повинно бути не менше двох вільних сторінок з позначкою "ВІЗИ/ VISAS". Якщо в паспорт і заяву включені діти, у паспорті мають бути дві додаткові вільні сторінки на кожну дитину;
• копія дійсного паспорта;
• документи, що засвідчують родинні стосунки (наприклад, свідоцтва про народження дітей, свідоцтва  
  про шлюб, документи про партнерство, виписка з реєстру населення, спільні договори оренди або
  купівлі, спільні позики зі співмешканцем (-кою), документи, що підтверджують наявність у
 співмешканців або очікування ними спільних дітей);
• документ, який підтверджує право особи, на возз’єднання з якою Ви подаєте заяву, на проживання у
  відповідності з правилами ЄС/ ЄЕЗ (свідоцтво про реєстрацію або інший документ);
• документ, який підтверджує, що заявник знаходиться на утриманні запрошуючої сторони, якщо
  заявником є:

    - Дитина чи онука у віці старше 21 років;
    - Батько/мати або дідусь/бабуся запрошуючої сторони або його/ її чоловіка/ дружини/ партнера/
      співмешканця(-ки);
    - Інші родичі, які не мають інших родичів на батьківщині і які є членами родини громадянина ЄС/
      ЄЕЗ і знаходяться на його/її утриманні, або родичі з серйозними проблемами зі здоров'ям, про яких
      може піклуватися лише запрошуючи сторона.

При подачі заяви Ви повинні показати оригінали вищезгаданих документів. Якщо особа, на возз'єднання  якою Ви подаєте заяву, перебуває у Норвегії  в якості студента або має право на проживання на підставі достатніх коштів (власних коштів або отримання регулярної соціальної допомоги), Вам необхідно додати заяву від запрошуючої сторони про те, що він / вона буде фінансувати ваше перебування в Норвегії. Особа, яка проживає у Норвегії також повинна мати поліс медичного страхування, наприклад, Європейську картку медичного страхування.

Якщо заяву на дозвіл на проживання подає дитина, яка планує проживати у Норвегії лише з одним із своїх батьків, до документів необхідно додати письмову згоду на це іншого з її батьків. В іншому випадку заявник повинен надати рішення суду або свідоцтво про народження, які засвідчують право батька/ матері, що проживає у Норвегії, на одноосібні опіку і контроль над заявником.  

Якщо Ви заручені з  громадянином (-кою) ЄС/ ЄЕЗ і подаєте заяву на картку-дозвіл на проживання, Вам необхідно подати документальне підтвердження того, що запрошуюча сторона у Норвегії може фінансово підтримувати Вас. Також Ви повинні мати поліс медичного страхування, який покриває витрати на Ваше повернення на батьківщину з медичних причин, необхідну медичну допомогу і стаціонарне лікування. Для цього Вам потрібно надати поліс приватного медичного страхування.

Більш детальна інформація про возз'єднання з громадянами ЄС/ ЄЕЗ та інших країн Скандинавії, які проживають у Норвегії, міститься на вебсайті Імміграційного Управління:

Імміграція для возз’єднання з громадянами ЄС/ ЄЕЗ для заявників, які не є громадянами ЄС/ ЄЕЗ (картка-дозвіл на проживання)